Rolls Royce Wraith Sports Sedan

Το Wraith κατασκευάστηκε από την Rolls Royce στο εργοστάσιό της στο Derby από το 1938 έως το 1939 και το σασί του παραλάμβαναν ανεξάρτητοι εξειδικευμένοι αμαξοποιοί για την συνέχεια και ολοκλήρωση της κατασκευής.
To Wraith του 1938-1939 ήταν το τελευταίο και πιο μοντέρνο προπολεμικό Royce, κι ο αντικαταστάτης του Rolls-Royce 25/30. Τα περισσότερα Wraith ήταν sedan με απότομες γραμμές αλλά ολοκληρώθηκαν και κάποια coupe και convertible με πιο απαλές γραμμές.
Το Wraith που εκτίθεται στο Μουσείο αγοράστηκε στην Ελλάδα από τον Αλέξανδρο Ανδρεάδη, έναν από τους σημαντικότερους συλλέκτες ιστορικών αυτοκινήτων της δεκαετίας του ’70 και πρώτο σύζυγο της Χριστίνας Ωνάση. Πρώτος ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου αυτοκινήτου ήταν ο Sir Laurence Olivier.

Έτος κατασκευής: 1939
Τύπος κινητήρα / cc: 6 in line / 4,257cc