Adler Trumpf Junior Sport 30 p.s.

Το εργοστάσιο της Adler στην Φρανκφούρτη ξεκίνησε τον 19ο αιώνα σαν κατασκευαστής ποδηλάτων, στην συνέχεια μοτοσυκλετών, αυτοκινήτων και γραφομηχανών με τις οποίες το όνομά της είναι περισσότερο συνδεδεμένο και γνωστό. Μία πολύ αξιοσέβαστη εταιρεία στην έδρα της την Γερμανία, η Adler ήδη διατηρούσε παραγωγή αυτοκινητιστικών παρελκομένων, όταν παρουσίασε το πρώτο της αυτοκίνητο – με επιρροή της Renault – το De Dion voiturette το έτος 1910. Σημαντικό και όχι ευρέως γνωστό είναι το γεγονός ότι παρουσιάστηκε τέσσερα χρόνια πριν από την παρουσίαση του Citroen Traction Avant, που είχε παρόμοιες προδιαγραφές αλλά πολύ περισσότερο γνωστό (σαν το πρώτο με εμπρόσθια κίνηση), ενώ ο τίτλος ανήκει στην Adler, που ήταν το πρώτο αυτοκίνητο παραγωγής με κίνηση εμπρός. Το σύστημα διεύθυνσης τύπου κρεμαγιέρας, ήταν άλλος ένας νεωτερισμός στο Trumpf.Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο που εκτίθεται εδώ ανήκε στην φημισμένη Rosso Bianco Collection του Peter Kauss στην Γερμανία και αποκτήθηκε από Μουσείο σε Δημοπρασία με την πώληση της συλλογής σε Ολλανδό συλλέκτη.

Έτος κατασκευής: 1935
Τύπος κινητήρα / cc: 4 in line / 996cc
Ισχύς κινητήρα: 30bhp / 4,300rpm
Τελική ταχύτητα: 110 km/h