Jaguar Mk II 3.8 Saloon

Το Jaguar Mk ΙΙ 3.8, ήταν αναμφίβολα ένα από τα σπουδαιότερα saloon αυτοκίνητα όλων των εποχών.
Παρουσιάστηκε το 1959 αντικαθιστώντας το Jaguar Mk I και η μεγάλη του επιτυχία ήταν οι εκπληκτικές επιδόσεις του, που έφερναν σε δύσκολη θέση πολλά sport αυτοκίνητα εκείνης της εποχής. Το μεγάλο αβαντάζ του Mk II ήταν ότι η συμπεριφορά του ήταν όπως ενός γρήγορου sport αυτοκινήτου διαθέτοντας παράλληλα τέσσερεις άνετες θέσεις επιβατών, με την παραδοσιακή πολυτέλεια της φίρμας Jaguar, δηλαδή δερμάτινες ταπετσαρίες, ξύλινες επενδύσεις στο ταμπλό, στα πλαίσια των παραθύρων, στις πόρτες, πίσω από τα εμπρός καθίσματα, κλπ.
Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο αποκτήθηκε από το Μουσείο στην Ελλάδα και έχει Ελληνικές πινακίδες κυκλοφορίας.

Έτος κατασκευής: 1967
Τύπος κινητήρα / cc: 6 in line / 3,781cc
Ισχύς κινητήρα: 220bhp / 5,500rpm
Τελική ταχύτητα: 201 km/h