Το Δίκτυο Μουσείων

& Πολιτιστικών Φορέων Αθηνών
παρουσιάζει για 3η φορά τις
«Δράσεις Πολιτισμού»!

18 Μουσεία και πολιτιστικοί φορείς της Αθήνας ενώνουν τις δυνάμεις τους για ακόμη μια φορά και καλούν μικρούς και μεγάλους να τα γνωρίσουν, σε ένα διήμερο δράσεων πολιτισμού που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 13 & την Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2018 στο φιλόξενο αίθριο του Ελληνικού Μουσείου Αυτοκινήτου.

Από τις 11.00 έως τις 18.00, 18 Μουσεία και πολιτιστικοί φορείς του Δικτύου θα βρίσκονται εκεί για να παρουσιάσουν τις δράσεις και τα εκπαιδευτικά προγράμματα της φετινής χρονιάς, για να πληροφορηθεί το κοινό και να επιλέξει αυτά που πραγματικά του ταιριάζουν.

Η είσοδος είναι ελεύθερη και η συμμετοχή σε όλα τα προγράμματα ΔΩΡΕΑΝ!

Κρατήσεις θέσεων γίνονται μόνο την ημέρα της εκδήλωσης

Τηρείται σειρά προτεραιότητας

Για περισσότερες πληροφορίες για κάθε πρόγραμμα μπορείτε να επικοινωνήσετε με τους φορείς

Πληροφορίες για το Δίκτυο:

Τα μουσεία και οι πολιτιστικοί φορείς μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα και ανοικτοί στο κοινό, οι οποίοι δραστηριοποιούνται στην Αθήνα, αποφάσισαν τη δημιουργία Δικτύου Μουσείων και Πολιτιστικών Φορέων, τον Νοέμβριο του 2009. Άξονες της πρωτοβουλίας αυτής είναι:

• Η δημιουργία κοινής επικοινωνιακής βάσης και προβολής,
  • Η ανταλλαγή τεχνογνωσίας και τη συνεργασία τόσο σε επιστημονικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο,
  • Ο σχεδιασμός και υλοποίηση κοινών δράσεων ανοικτών στο κοινό.

Το δίκτυο αριθμεί σήμερα 35 μέλη.

Δείτε τις «Δράσεις Πολιτισμού 2018» τους φορείς και το πρόγραμμα αναλυτικά:

Αναλυτικό Πρόγραμμα

Πληροφορίες: